Kuru Meyveler

İğdenin Faydaları

igdenin faydlari

İğdenin Faydaları

İğdenin Faydaları, Baş döndürücü kokulu çiçekleri ile bahçelerin süsü ve sağlık için vitamin deposu olduğu tespit edilen iğde’nin faydaları oldukça fazladır. Lezzeti ile damaklarda eşsiz bir tat bırakan bu meyve öncelikle vücut direncini arttırması ile ünlü. Ayrıca ishali kestiği, öksürüğü durdurduğu, böbrekleri çalıştırdığı ve egzamaya iyi geldiği de biliniyor.

Sivilcelenme ve aknelerin giderilmesinde de faydalı olan iğdenin özellikle böbreklere çok iyi geldiği biliniyor. Sindirim sisteminin giriş noktası olan ağzın korunması için de yine iğde tüketilmesi öneriliyor. Kış aylarında hemen hemen herkesin yaşadığı grip ve soğuk algınlığından korunmak için de yine başvurulacak adres iğde. Bu eşsiz lezzetin cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunduğunu da ekleyelim.

Hoş kokulu çiçekleri ile bahçelerin süsü 

Hoş kokulu çiçekleri ile baharın gelişini müjdeleyen iğde fiyatları ile de bütçe dostu bir meyve. Ayrıca kilosuna dikkat edenlerin de rahatlıklar kullanabileceği pamuksu içyapısı ile özel bir meyve olan iğdenin bir avuç kadarında sadece 25 kalori bulunuyor.

Ayrıca lif açısından zengin olan iğdede kolestrol oranı sıfır. Bir Akdeniz bitkisi olan bu meyve yurdun pek çok bölgesinde de rahatlıkla yetişebiliyor. Kalorisi düşük ancak besleyici değeri oldukça yüksek olan bu meyvenin çiçeklerinin de çay yapımında kullanıldığını ekleyelim.

Besleyici ve sağlıklı bir lezzet 

Farklı çeşitleri bulunan iğde C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve. Ancak her yiyecek de olduğu gibi aşırı tüketildiğinde kabızlık gibi sorunların yaşanabileceğini söyleyen uzmanlar önerilen ölçülerde tüketildiğinde ise sayısız faydasından yararlanabileceğimizi belirtiyorlar.
İğdenin en çok tercih edilen cinsi ise sultan iğdesi olarak biliniyor. Kuş iğdesi olarak bilinen diğerine göre daha iri olan bu meyveyi toptan iğde avantajı ile satın alabilmeniz mümkün. Organik olarak yetiştirilen ürünler meyve sebzelerin sunduğu sayısız faydayı eksiz bir şekilde yerine getireceklerdir.

Uygunsuz koşullarda yetiştirildiğinde ise kullanılan kimyasallar sebebi ile yeterince fayda sağlamayacağı gibi istenmeyen sorunların yaşanmasına da sebep olacaktır. Organik iğdeleri seçerek bir öğünün yerini tutabilecek kadar besleyici ve sayısız faydası ile sağlık dostu ve uygun fiyatları ile erişilebilir bir meyvenin tadına varacaksınız.