Hurma

Hurmanın Faydaları

hurma

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hurmanın Faydaları

Ramazan ayının ve iftar sofralarının vazgeçilmez meyvesi olan hurmanın faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle hurmaya “hayat ağacı” deniliyor. Sahabeler döneminde bir hurmayla sabahtan akşama kadar duruluyordu. Bu kadar değerli olan hurmanın faydaları nedir diye merak edenleri uzun bir liste bekliyor.

*Hurma lifli yapısı sayesinde bağırsakları çalıştırıyor. Bu nedenli sindirimden kaynaklanan hastalıkları önlemede etkili oluyor.

*Enerji değeri yüksektir. Diyet uygulayanlar ve oruç tutanlar için idealdir. Kış aylarında düzenli tüketildiğinde yüksek enerji sayesinde üşümeyi önler.

*Bünyesinde bulunan kalsiyum ve fosfat sayesinde kemik gelişimini olumlu etkiliyor. Bu nedenle büyümekte olan çocuklar için çok faydalıdır. Flor içerdiğinden diş çürümelerini önler

*İçerdiği mineral (Karbonhidrat, Kalsiyum, Potasyum, Demir, Magnezyum) ve vitaminlerle (A vitamini, C vitamini, B12, D vitamini, B6 vitamini) vücut ihtiyacını yeterince karşılıyor.

Hurmanın bilinmeyen faydaları nedir?

Antioksidan görevi gördüğü için damar ve kalp tıkanıklarını engelliyor. Lifli yapısı sayesinde düzenli tüketim sonucunda kalp ve kanser hastalıklarını önlemede yardımcı oluyor.

Magnezyum içerdiğinden böbreklerin düzenli çalışmasında yardımcı oluyor. Süt artırıcı etkisiyle emziren annelere faydalıdır.

Yağ yakıcı etkisiyle karaciğerdeki yağlanmayı önler. Bu nedenle zayıflamak ve spor yapanların tercihi oluyor. Hücre yaşlanmasını yavaşlatır. Aç haldeyken yenirse bağırsak parazitlerini öldürme etkisi bulunuyor. Selenyum açısından çok zengindir, selenyum sayesinde kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Faydası saymakla bitmeyen hurmalar Ankara hurma pazarından Elmas Hurma kalitesiyle alınabilir. Hurmalar yapıları itibariyle toz ve kir tutma özelliğine sahip olduğundan hurma alımına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Hurmanın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmediğinden 8. veya 9. aylardan sonra başlanılması tavsiye edilir. Bebeklere yaş hurma tavsiye edilir. Emilimi ve ezilmesi kolay olduğundan bebekler için idealdir. Tam bir mineral ve vitamin deposu olan hurmanın bebeklere faydaları oldukça fazladır.

A vitamini sayesinde göz sağlığı, K vitamini sayesinde kemik ve diş gelişimini olumlu etkiler. Bağırsak düzenleyici etkisiyle bebeğin sindirim sistemine yardımcı olur. Kötü huylu bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.

Lifli yapısı sayesinde kabızlığı önler ve bu sorunun oluşmasını engeller. Antioksidan etkisi sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemleri güçlenir. Demir içermesinden dolayı kansızlık yaşanmaz.

Hurma yapısı itibariyle toz ve kiri üzerinde tutabilir. Bu nedenle satın alırken çok dikkatli olunmalıdır. Güvenilir yerlerden alınması önemlidir. Taze ve steril paketlemeleriyle müşterilerine hizmet sunan Elmas hurma, toptan hurma satışlarını da gerçekleştiriyor.

hadis-i-seriflerde-hurma

Hurmanın Beyne Faydaları Nelerdir?

Hurma içerdiği enerji ve şeker sayesinde zihin yorgunluğuna iyi gelir. Vücuda iyi geldiği gibi hurmanın beyne faydaları da bulunuyor. Zeka gelişimini olumlu etkilediğinden özellikle çocuklara çok faydalıdır. Potasyum özelliği itibariyle beyin aktivitelerini artırır ve sinirleri güçlendirir. Demir sayesinde de beyin hücreleri beslenir. Antioksidan sayesinde beyni oksidatif stresten korur.

Beyne bu kadar faydası olan hurmayı, Ankara hurma toptancısı olan Elmas Hurma’dan alarak sağlıklı ve taze şekilde tüketebilirsiniz.

Hurmanın Bilimsel Faydaları Nedir?

Geçmiş yıllarda insanlar hurmayı macun hale getirerek yaralanmalarda kullanıyorlardı. 2002’de hurmanın bilimsel faydaları kapsamında cilt bakımı üzerinde etkisi üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda cilt üzerinde gençleştirici etkisi olduğu gözlendi.

Yine 2002’de SAR (Mevsimsel Alerjik hastalığı üzerinde hurmanın etkisi araştırması yapıldı. Hastalık üzerinde olumlu etkisi olduğu görüldü. Düzenli yapılan araştırmalar sonucunda hafızayı kuvvetlendirdiği ve Alzheimer’e yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Faydaları bilimsel olarak da kanıtlanan hurma fiyatları değişkenlik gösteriyor. Toptan hurma fiyatlarını öğrenmek için Elmas Hurma sitesi ziyaret edilebilir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1490090270172{margin-bottom: 30px !important;}”][vc_column][woodmart_categories orderby=”” order=”ASC” style=”carousel” spacing=”30″ slides_per_view=”3″ hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes” ids=”” number=”3″ hide_empty=”yes” wrap=”no” autoplay=”no” lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”no”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products layout=”carousel” slides_per_view=”4″ hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes” taxonomies=”17″ autoplay=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”no”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts