Hurma

Hurma Çeşitleri

ebu-talha-hurma-bahcesi

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” el_class=”ptext”]

Hurma Çeşitleri

Hurma çeşitleri ile genellikle ramazan ayında iftar sofralarını tatlandıran bir lezzettir. Hac ve umre ziyaretine gidenler gelirken çoğunlukla hediye olarak getirirler. Ülkemizde genel olarak Mekke ve Medine hurmaları bilinir ama onlarca Hurma Çeşitleri mevcuttur.

Bağdat Hurması

Bağdat’ta yetişen orta tatlarda, hoş aromalı ve yumuşak cins hurma çeşitlerindendir. Rengi diğer çeşitlere göre daha sarımtıraktır.

İran Hurması 

İran’ da yetişen bu cins hurma çeşitleri siyaha yakın renktedir ve ince kabukludur. Yaş hurma olarak bilinen bu çeşit yumuşak ve oldukça tatlıdır.

Meşruk Duble Hurma 

Medine’ de yetişir. Hac ve umre ziyaretine gidenlerin hediyelik olarak ülkemize getirdikleri hurma çeşitleri’ndendir. Tatlı, kalın kabuklu ve orta büyüklükte bir hurma çeşididir. Duble türü en irilerinin seçildiği çeşittir.

Rotana Hurma 

Rotana hurma yuvarlak yapıda ve açık kahve rengindedir. Medine ve çevresinde yetişen bu hurma türünün tadı yoğun değildir. Yaş hurma cinsinin kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle çay ve kahve yanında ikram edilir. Ravtana olarak da bilinir.

Berni Hurma 

Menşei Medine olan hurma çeşitlerinden biridir. Lif oranı yüksek olan besleyici bir hurma türüdür. Daha çok çocuklara, hamile ve emzirme dönemindeki bayanlara tavsiye edilir. Orta büyüklükte ve sarımsı renktedir.

Dallı Tunus Hurması 

Dallı Tunus hurması, orta büyüklükte olan kahverengi hurma çeşididir. Menşei Tunus’ tur ve dalından koparılmadan ambalajlanır. Yoğun tadı yoktur ve yumuşak yapıdadır.

Hodri Hurma 

Tadı yoğun, lezzeti belirgin bir hurma çeşididir. Kan yapıcı özelliğinden dolayı bayanlara ve çocuklara tavsiye edilen hurma oldukça besleyicidir. Medine çevresinde yetiştirilir. Hac ve umre ziyaretçilerine ikram edilmek için tercih edilir.

Mebrum Medine Hurması 

Kahverengi, ince kabuklu ve besleyici hurma çeşididir. Hac ve Umre ziyaretlerinde Türklerin en çok tercih ettiği hurmadır. Medine ve çevresinde yetişir, hurma denilince akla gelen ilk çeşit bu hurma türüdür. Ayrıca bu hurma türünün Mebrum Medine Duble ve Mebrum Medine Jumbo olarak adlandırılan çeşitleri de mevcuttur. Boyutları seçilerek isimlendirilmiştir.

Amber Hurma 

Amber hurma; Medine, Riyad ve Necid bölgelerinde yetişir. Lif oranı yüksek ve kalın etli hurma çeşididir. Siyah renkli, iri yapılı ve hoş bir tada sahiptir.

Ankara Toptan Hurma 

Ankara’da toptan hurma çeşitleri satışı yapan Elmas Hurma firmamız ile hizmetinizdeyiz. Toptan Ankara hurma çeşitleri online olarak satılmamaktadır. Türkiye’nin her tarafına kargoyla ürünler gönderilmektedir. Yurt dışından getirilen hurma çeşitleri ve ürünleri toptan olarak satışa sunulmaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Related Posts