Kuru Meyveler

Kuru Meyveler – Kuru Meyve Çeşitleri – Organik Kuru Meyve

Kuru Meyve Nedir?

            Mevsiminde toplanmış ve doğal yollarla kurutulmuş olan meyvelerin uygun yöntemlerle saklanması ve tüketime hazır hale getirilmesi sürecine dahil her türlü gıda anlamına gelmektedir. Organik olarak tüketime sunulan kuru meyve ürünleri, besin değerini kaybetmeden ve zararlı ürünler ile işlenmeden tüketime sunulmaktadır.
 
            Kuru meyve çeşitleri bakımından oldukça zengindir. İçerdiği kalori ile de besleyici özelliğini kaybetmeden saklanabilir. Kuru meyve toptan satın alındığında, daha uygun bir fiyatla elde edilebilir.

Kuru Meyve Faydaları

            Sindirim sisteminin en güçlü yardımcısı olan kuru meyvenin tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kuru meyve faydaları saymakla bitmez; metabolizmanın doğru işleyebilmesi için gerekli olan tüm enzimleri sağlamaktadır. Kaynağındaki lifler ile rahat sindirim için idealdir. Bağırsak ve mide dostu olması sebebiyle, bu tip rahatsızlıkları olan kişiler tarafından sıkça tüketilmelidir.
 
            Besin değerini, tazeymiş gibi koruyan kuru meyveler, çeşitleri ile farklı damak tatlarına sunulmaktadır. Organik olan ve işlem görmemiş türlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kuru meyve, kilo alma ve verme aşamasında doğru tüketildiğinde yarar vermektedir.
 
            Her besinde olduğu gibi, fazla tüketilmesi sakıncalı olan kuru meyve, kararında tüketilmelidir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı öğün olarak uzmanlar tarafından tavsiye edildiği sıkça paylaşılmaktadır.

Kuru Meyve Fiyatları

            Toptan ya da perakende alındığında farklı fiyatlara alınabilen kuru meyveler, enerji kaynağı olduğundan sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. Kuru meyve fiyatları, piyasada farklı ölçülerde olabilir. Doğal ve organik oluşu bu fiyata ekti eden en önemli unsurlar arasındadır. Kuru meyve Ankara ilinde çeşitli yerlerde satılmaktadır.
 
            Kolaylıkla ulaşılabilir olan ürünlerin doğal yöntemlerle kurutulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Suyu doğal yollardan uzaklaştırılarak elde edilen kuru meyve, çeşidine göre fiyatlara sahiptir. Her meyvenin kurutulmuş halini bulmak mümkündür. Su oranı fazla olan ve tamamı sudan oluşan meyveler maalesef kurutulamamaktadır. 

Farklı Meyveler Kurutulabilir

            Kurutularak daha uzun süre kullanıma devam edilebilen meyvelerin, bu süreçte besin değerlerinin kaybolmadığı ve kalori miktarının sabit olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemine destek olan yapısı ile koruyucu ve düzeltici etkileri de bulunmaktadır. Farklı vitamin ve minerallerin bünyesinde bulunduğu da ayrıca bilinmektedir.