Hurma

Diheyni Hurma

Diheyni hurma diğer hurmalardan farklı olarak, rengi siyaha yakın olan ve orta büyüklükteki bir hurma çeşididir. Kabuğu diğer hurmalara nazaran daha incedir ve yapısında bol miktarda lif bulundurur.

Yapısında bulundurduğu lifler sayesinde oldukça doyurucu ve doğal bir besindir. Bu sebeple sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenlere tavsiye edilir. Bu hurma çeşidi Medine ve çevresinde yetiştirilmektedir. Diheyni hurma fiyatları öğrenmek ve satın almak için Elmas Hurma sitesine bakabilir farklı hurma çeşitlerini de satın alabilirsiniz. 

Diheyni Hurmasının Faydaları

Hurma birçok yönü ile çok sağlıklı ve besleyici bir besindir. İçerisinde birçok mineral bulundurur ve bunun yanında çok iyi bir şeker ve lif kaynağıdır. Hurmanın faydaları arasında en önemlisi ise selenyum minerali bulundurmasıdır. Bu mineral bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser önleyicidir. İçeriğindeki beta-karoten sayesinde ise hafızayı güçlendirir ve zeka geliştirici etkisi de bulunmaktadır. Çağımızın hastalığı olan kanser ve damar tıkanıklığını da önlediği söylenmektedir.

Çok iyi bir magnezyum kaynağı olan hurma karaciğere de çok faydalıdır. Karaciğer kanserini ve diğer karaciğer hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra hamileler için de çok faydalı olan hurma rahim kaslarını güçlendirerek doğumu kolaylaştırır.

Lohusa döneminde de içerdiği vitamin ve mineraller ile hem annenin hem de bebeğin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlar. Yapısındaki şekerden dolayı doğum sırasında kan kaybeden ve yorgun düşen annenin kendine gelmesine yardımcı olur. Yapısındaki lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. 

Kısaca diheyni hurma faydaları; antioksidan özelliği sayesinde kanser ve kalp krizi önleyici olması, iyi bir şeker ve lif kaynağı olması, hamilelerin doğumunu kolaylaştırması, sindirim sistemini hızlandırması, kan yapmasıdır. Bunların dışında içinde bulundurduğu çok çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde birçok faydası daha vardır. 

Diheyni Hurması Nelerde Kullanılabilir?

Hurma doğal ve bol şeker kaynağıdır. Bu sebeple sade şekilde tüketebileceğiniz gibi tatlılarda şeker yerine hurma kullanabilirsiniz. Bu sayede hurmanın bin bir çeşit faydasından yararlanarak çok lezzetli tatlılar ve atıştırmalıklar yapmış olursunuz.

Diheyni hurma Ankara hurmacısı Elmas Hurma’dan alabilirsiniz. Diheyni hurma toptan alabileceğiniz Elmas Hurma’da birçok çeşitte hurma bulabilirsiniz.