Hurma

İran Hurması, Mezafeti Hurma,

Hurma özellikle İslam kültüründe önemli bir gıda olarak yer almaktadır. Ramazan aylarının en gözde besinlerinden olan hurma, bu ayda maximum satış oranına sahip olsa da her daim talebi bulunmaktadır.

Hayat ağacı olarak da anılan hurma ağacının, bilinen 99 çeşidi mevcuttur ve bir çeşidi de İran hurmasıdır. Tüm çeşitleri gibi İran hurması fiyatları da her bütçeye uygun olarak satışta bulunmaktadır.

Hurmanın Kısa Tarihi

Kökeni çok eskiye dayanan meyvenin ilk ağacı için kesin bir bilgi yoktur. Ancak ilk bulgular M.Ö. 7000-8000 yıllarına kadar Mısır ve Suriye bölgelerine dayanmaktadır. Ancak çok uzun zamanlardan beri Basra Körfezi’nde bilinmesi ile bu bölgeye ait olarak anılmaktadır.

Öyle faydalı bir meyvedir ki, dünyanın birçok kesiminde zaman içerisinde yerini almıştır ve her bölge için ayrı bir tarihe sahiptir.  Ancak unutulmamalıdır ki ağacın yetişmesi için tepeden bir sıcaklık ve köklerden sürekli bir su kaynağı gerekmektedir. Bu nedenlerle de yetişmesine en uygun alanlar çöllerdir. Üretimi yapılamayan bölgeler için günümüzde tüm dünyada hurma toptancısı firmalar tarafından ticareti yapılmaktadır.

Hurmanın Faydaları

Bilinen faydaları tüm dünya tarafından onaylanmıştır ve bu faydalardan yararlanılmaktadır. Hurma meyvesi çölde yetişen mucizevi bir gıdadır. Çünkü insanın hayatta kalması için gerekli tüm besin kaynaklarını tek başına ihtiva eder. Bilinen tüm faydaları tüm çeşitlerinde olduğu gibi iran hurması faydaları için de geçerlidir.

Hurmanın besin öğelerine bakıldığında, karbonhidrat, protein, vitaminler ve mineraller yer alır. Lif açısından oldukça zengindir. Kolesterol bakımından ise sıfır kolesterol içermesiyle kalp ve damar sağlığına zarar vermez.

İçeriğindeki beta karoten ve lifler ile birçok kansere karşı etkili olduğu düşünülmektedir. İçerdiği A vitamini ile hafızayı güçlendirir. Doğumu kolaylaştırdığı ve lohusalıkta süt artırıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Bu özelliği ile anne ve bebek sağlığı açısından oldukça kıymetlidir.

Yüksek antioksidan içerir. İktidarsızlığa ve kısırlığa iyi gelir. Kan şekerini dengeler. Kan yapıcıdır. Gözleri kuvvetlendirir. Kemik erimesini önlemeye yardımcıdır. Karaciğer sağlığına faydalıdır. Kabızlığa ve zayıflamaya iyi gelir. Mide dostudur.

Sinir sisteminin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Ramazan aylarında oruç açarken su ile tüketiminde fazla yemek yemeyi önler. Ayrıca çekirdeği de çeşitli şekillerde kullanılarak birçok derde deva olduğu bilinmektedir. Tüm bu yararlarından faydalanmak ve uygun fiyatta satın almak için hurma fiyatları araştırılarak arzuya göre toptan hurma satın alınabilir. 

İran Hurması

Adından da anlaşıldığı üzere İran’da yetiştirilmektedir. Rengi siyaha yakındır ve ince kabukludur. Mazafati hurma veya yaş hurma olarak da bilinir. Yumuşak ve tatlı bir hurma çeşididir.

Türkiye’nin her şehrinden hurma satışı bulunmaktadır. Başkentte de İran hurması Ankara adına satış yapılmaktadır. Ankara hurma alışverişinde güvenilir bir adres olan Elmas hurma kaliteli ve taze ürünlerle alıcıyı buluşturmaktadır. Firma perakende satış yanında İran hurması toptan alışverişleri için de doğru bir adres olacaktır.