Hurma

Hamilelikte Hurma

Hamilelikte Hurma

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda hamilelikte hurma faydaları hem anne hem de bebek için çok fazladır. Hurma; içinde bulundurduğu şeker, protein, lif, folat (folik asit), K vitamini, demir, fosfat, magnezyum ve potasyumun anne ile bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

* Hurmada bulunan şeker doğal haldedir. Yüksek enerji vermesi nedeniyle annenin halsizliğini ve yorgunluğunu giderir.

* Anne karnında bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için proteinlere ihtiyacı vardır. Proteinler de büyümeyi destekleyen amino asitleri barındırır.

* Hurma lif kaynağıdır. Lifli besinler de sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bu sayede hamilelik döneminde annenin kabız olması önlenmiş olur. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürür. Gebelik süresinde tansiyon ve diyabet risklerini ortadan kaldırır.

* Doktorların önerdiği folik asit (folat), hurmada doğal şekilde bulunuyor. Folik asit yeni hücrelerin oluşmasını sağlıyor. Doğum süresinde yeni doğan bebeklerde omurilik ve beyin zararlarının önlenmesine yardımcı olur.

* K vitamini kemikleri geliştirir ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. Doğum sırasında annenin aşırı kan kaybını önler. Bebeklerin de kemiklerinin güçlü gelişmesini sağlar.

* Demir kan yapıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede anne ve bebeğin anemi olma riskini ortadan kaldırır.

* Potasyum kan basıncını dengeler. Bu sayede tansiyon riskini azaltır. Annenin kas fonksiyonlarını ve sinir sistemini düzenler. Hamilelikten doğan stres yükünü azaltır.

* Magnezyum kalp ritmini ve kas kasılmasını düzenler. Bu nedenle doğum esnasında yardımcı rol olur.

Elmas Hurma, anne ve bebek sağlığını düşünerek, organik, kimyasal katkısız ve taze hurma satışlarını gerçekleştiriyor. Ankara toptan hurmacısı olarak sağlıklı ürün satışlarıyla hizmet veriyor.

Hamileler Ne Zaman Hurma Yemeli?

Hamile kalan kadınların doktorlarına ve çevrelerine sıklıkla sordukları hamilelikte hurma yemeye ne zaman başlanmalı sorusudur. Çünkü kulaktan dolma bilgilerle “hurmanın erken doğuma ve düşüğe yol açtığı” hurafesi yayılıyor. Bu konuda hassas olan anne adayları da doğal olarak tedirgin oluyorlar. Ürdün bilim adamlarının 2011 yılında iki hamile grup kadın üzerinde yaptıkları deney yaptılar.

Normal doğuma 4 hafta kala grubun birine günde 6 hurma yedirildi. Ortaya çıkan sonuca göre; hurma yiyen kadınlarda rahim açıklığının daha fazla, dışarıdan tetikleme olmadan doğuma başladıkları, doğumun birinci evresinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu bilgiler ışığında hurmanın normal doğumda sadece dışarıdan takviye alınımını azalttığı tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda hamilelikte hurma düşüğe sebep olur mu hurafesi çürütülmüş oluyor.

Bilinçli kadın doğum uzmanları, aşırıya kaçmamak koşuluyla günde 2-3 tane yenebileceğini söylüyorlar. Annenin sağlıklı hamilelik dönemi için en taze ve organik hurmaların merkezi Elmas Hurma’dır. Ankara hurma satışlarıyla ülkenin her tarafına sipariş gönderiyor.

Hurmanın Anne Karnındaki Bebeklere Faydaları

Anne karnındaki fetüs, göbek kordonu vasıtasıyla anneden beslenir. Gelişiminin düzenli ve sağlıklı olması için öncelikle annenin sağlıklı beslenmesi gerekiyor. Bu nedenle hamilelikte hurmanın bebeğe faydaları çok olduğundan annenin düzenli olarak hurma yemesi gerekiyor. Hurmada bulunan protein (amino asitler) bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar. K vitamini kemik yapısının sağlıklı oluşmasını sağlar. Bebeğin anemi olmasını önler. Bağışıklık sistemini geliştirir.

Hurmayla İlgili Hadisler

Kuran’ın Rahman ve Meryem surelerinde hurma bahsi geçiyor. Peygamber Efendimiz de hamilelikte hurma yemek hadis söylemiyle hurmanın faydalarına değiniyor. Kadınların loğusa döneminde hurma yemelerini isteyen Peygamber Efendimiz, bu sayede çocukların “halim” olacağını buyuruyor.

Hamile olan Hz. Aişe’ye hurma yedirdiği fıkıh kitaplarında geçer. Surelere ve hadislere konu olan hurmanın fiyatları için Elmas Hurma’nın sitesi ziyaret edilebilir. En uygun ve avantajlı toptan hurma fiyatlarıyla müşterilerin hizmetindedir.